top of page
SHIATSU_7.jpg

Shiatsu

Slovo shiatsu v překladu znamená "tlak prsty". Nejedná se ale o klasickou masáž.

Tato technika je spíše dotykovou terapií, která využívá principu celostní medicíny. Shiatsu je považováno za součást východní medicíny, která se zaměřuje spíše na hledání a odstranění příčiny vzniku zdravotního problému než na léčení symptomů. Shiatsu je v Japonsku uznáno jako léčebná metoda, patřící do japonského zdravotního systému.

Terapie probíhá tak, že praktik shiatsu vytváří tlak prsty nebo dlaněmi na akupresurní body a meridiány (dráhy s proudící životní silou) v těle klienta. Hlavním principem shiatsu je práce s životní silou (ki, čchi), která může v těle stagnovat, a tím vytvářet zdravotní komplikace. Pomocí shiatsu se snažíme vrátit ki zpět do její přirozené podoby, kdy v těle proudí plynule a rovnoměrně. Tím dokážeme nastartovat samoléčebné procesy v těle.

Podle Tokujiro Namikoshiho je v shiatsu nejdůležitější kvalita dotyku, kterou nazýval "láskyplný dotyk". Také pan Susumu Kimura zdůrazňuje některé kvality, které by ošetření mělo mít. Tvrdí, že shiatsu je hlavně o sdílení dobré energie mezi ošetřujícím

a ošetřovaným.

"Když pracujeme v souladu s tělem a nikoliv proti němu, tělo a energetický systém se srovnají samy."

Shizuto Masunaga
bottom of page